3000 metrų bėgimo su kliūtimis atsiradimas

Praeitais metais pradėjau bėgioti 3000 metrų su kliūtimis ir per tą laiką ne kartą sulaukiau klausimo „kodėl jūs šokinėjate per vandenį?“, „kada atsirado ši rungtis?“ ir t.t, todėl ir pati susimąsčiau apie šios lengvosios atletikos rungties istoriją. Žinojau tik tiek, kad ši rungtis yra palyginus nauja. Jau kurį laiką rezgiau mintį tuo pasidomėti ir tik šiandien susikaupus ir atradus laiko išsiaiškinau kur ir kada atsirado kliūtinis bėgimas 🙂

Kliūtinio bėgimo „steeplechase“ pavadinimas kildinamas iš žirgų lenktynių su kliūtimis, iš kur paimta ir kliūtis su vandeniu. Kliūtinis bėgimas atsirado Britų salose. Moderni lengvosios atletikos rungtis yra kilusi iš dviejų mylių (3.2 km) kroso su kliūtimis, kuri priklausė Oksfordo universiteto sporto varžyboms 1860 m. Beje iš čia kilę dauguma lengvosios atletikos rungčių. 1985 metais ši rungtis buvo pakeista ir nuo tada bėgamas ne krosas su kliūtimis, o kliūtinis bėgimas lygiu paviršiumi.

Kliūtinis bėgimas tapo Olimpine sporto šaka nuo Šiuolaikinių Olimpinių žaidynių pradžios, nors distancijos ilgis kito. Nuo 1968 vasaros Olimpinių žaidynių šioje rungtyje dominavo Kenijos bėgikai, įskaitant 2004 metų Atėnų Olimpiadą, kai tarp vyrų visas tris prizines vietas užėmė Keniečiai.

Iš pradžių moterų kliūtinis bėgimas buvo kilometru trumpesnis ir su trumpesne vandens duobe. Tokia rungtis pirmą kartą buvo įtraukta į Pasaulio čempionato programą Helsinkyje 2005 metais kaip eksperimentinė rungtis. Dabar moterų 3000 metrų bėgimas su kliūtimis  skiriasi tik tuo, kad kliūtys yra žemesnės, 76,2 +- 0,3 cm, kai tuo tarpu vyrų – 91,6 +-0,3 cm.  Dabartinis 3000 metrų bėgimas su kliūtimis moterims pirmą kartą į Olimpinių žaidynių programą buvo įtrauktas 2008 metų Pekino Olimpiadoje.

Lietuvos 3000 metrų bėgimo su kliūtimis rekordai priklauso Vladimirui Dudinui (8.22,2 pasiektas 1968 m Kijeve) ir Rasai Troup (9.30,21 pasiektas 2008 m Pekino Olimpiadoje).

 


Rėmėjai